Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, co wiąże się z koniecznością jej zakupu i poniesienia kosztów. Przedsiębiorcy, zarówno vatowcy, jak i nievatowcy mogą ubiegać się o ulgę na zakup kasy fiskalnej.
Zakup kasy fiskalnej, to dla przedsiębiorcy dodatkowy wydatek i to całkiem spory, dlatego ustawodawca zdecydował się pomóc chociaż w części zrekompensować przedsiębiorcom koszt zakupu i wprowadził możliwość odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej. Obecnie wynosi ona 90% ceny zakupu netto, jednak nie więcej niż 700 zł. Do 30 kwietnia 2019 roku z ulgi mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Obecnie tylko określona grupa podatników po spełnieniu pewnych warunków.
Ulga na zakup kasy fiskalnej
Kasę fiskalną muszą posiadać zarówno czynni podatnicy VAT, jak i zwolnieni. Obydwie grupy mają prawo odliczyć ulgę na zakup kasy fiskalnej o ile jest to zgodne z przepisami zawartymi w ustawie o podatku VAT. Kwestia ta została poruszona również w objaśnieniach Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2019 roku.
O zwrot na zakup kasy fiskalnej online mogą ubiegać się przedsiębiorcy:
u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży w obowiązującym terminie
u których nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, ale którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji, a do tej pory nie używali kas fiskalnych
u których powstał obowiązek z mocy ustawy wymiany starej kasy na nową kasę online.
Zakup kasy przez nievatowca – zwrot ulgi na zakup
Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT, który zainteresowany jest otrzymaniem ulgi na zakup kasy fiskalnej powinien złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o jej przyznanie. Do wniosku musi dołączyć:
kopię faktury zakupu kasy online
kopię dowodu zapłaty całej kwoty jaka wynika z faktury
kopię raportu dobowego potwierdzającego rozpoczęcie pracy na kasie online
dodatkowo przedsiębiorcy świadczący usługi przewozu osób taksówkami muszą dostarczyć: kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru.
Wniosek może być złożony najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kasy rejestrującej online. Wniosek może mieć różną formę, ale powinien zawierać potrzebne dane, takie jak między innymi: dane identyfikujące przedsiębiorcę oraz numer rachunku bankowego, na który ma być przelana kwota zwrotu.