Jednym z obowiązków pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia dla pracownika razem z innymi świadczeniami wynikającymi ze stosunku pracy. Kwota wynagrodzenia ujmowana jest na liście płac razem ze wszystkimi składnikami oraz potrąceniami. Pracodawca może zaliczyć wynagrodzenie pracownika do kosztów uzyskania przychodów.
jest pewnego rodzaju dokumentem księgowym stosowanym w rachunkowości. Służy do potwierdzania naliczonych wynagrodzeń pracowników razem ze wszystkimi obowiązującymi składkami zarówno tymi płaconymi przez pracownika jak i pracodawcę. Zestawienie wszystkich składników mających wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika tworzy listę płac.
Lista plac – elementy
Obowiązujące przepisy dokładnie nie określają jakie elementy powinna zawierać lista płac. Przyjęło się, że powinny na niej znaleźć się takie elementy jak:
nazwa pracodawcy
okres, za który wypłacane jest wynagrodzenie
data wypłaty wynagrodzenia
nazwa lub numer listy płac
podpisy osób sporządzających listę
wszystkie składniki wynagrodzenia, naliczenia składek i podatku oraz innych potrąceń.
Na liście płac nie ujmuje się wynagrodzeń wypłacanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Dla tego typu umów powinna zostać sporządzona dodatkowa lista wypłat.
Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku
W 2021 roku wynagrodzenie minimalne wypłacane na podstawie umowy o pracę wynosi 2 800 zł brutto. Razem ze wzrostem płacy minimalnej wzrosły także kwoty wynagrodzeń osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Kwoty brutto wynoszą odpowiednio:
koszt składek za pracownika: 819,20 zł (717,20 + 102).
Lista płac – księgowanie w KPiR
Wszelkie wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników, pracodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należy je zaksięgować w kolumnie 12 PKPiR. Listę płac ujmuje się w kwocie brutto i to niezależnie od rodzaju zawartej umowy. Księgowane są więc również składki na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy w części płaconej przez pracownika. Składki zusowskie opłacane przez pracodawcę za pracownika księguje się w kolumnie 13 PKPiR „Pozostałe wydatki związane z działalnością gospodarczą”. Pod uwagę brane są też składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składki stają się kosztem dopiero w momencie ich rzeczywistej zapłaty. Termin na ich opłacenie upływa z 15 dniem miesiąca następnego za miesiąc bieżący. Przedsiębiorca powinien posiadać potwierdzenia wypłaty wynagrodzeń i zapłaty za składki ZUS.