Państwa UE czekają zmiany w podatkach. Komisja Europejska ma plany, które mogą dotknąć przede wszystkim podatników działających w branży turystycznej i finansowej. Największe zmiany będą dotyczyły podatku dochodowego oraz VAT. Uproszczone zostaną również transakcje wewnątrzwspólnotowe. Zmiany mają być wprowadzane w 2 etapach. Pierwszy przewidywany jest jesienią 2020 roku. Kolejne, zostały zapowiedziane na lata 2022 – 2023. Co znajdzie się w unijnym pakiecie podatkowym? unijny pakiet podatkowy

Zakres unijnego pakietu podatkowego

Jedna z bardziej istotnych zmian, która ma być wprowadzona w pierwszej kolejności będzie dotyczyła usług związanych z nieruchomościami lub transportem, a dokładniej przedsiębiorców, którzy pośredniczą internetowo w usługach najmu nieruchomości lub transportu. Obowiązkiem podatników będzie gromadzenie i przekazywanie do organów podatkowych informacji dotyczących danych użytkowników, pobieranych wynagrodzeniach, prowizjach i podatkach, jak również danych adresowych i okresie wynajmu w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok ubiegły. 
W przypadku podatku akcyzowego zostanie stworzony akcyzowy pakiet e-commerce, który będzie dotyczył sprzedaży wysyłkowej wyrobów akcyzowych.

Zmiany w podatku VAT 

Planuje się zniesienie zwolnienia przedmiotowego w VAT dla niektórych usług finansowych i ubezpieczeniowych, np.: w zakresie outsourcingu i usług internetowych. Rozszerzeniu ma ulec mechanizm VAT-MOSS dla sprzedaży usług elektronicznych osobom fizycznym w UE. Przedsiębiorca będzie płacił zagraniczny podatek we własnym kraju, który następnie będzie przekazywany do właściwego państwa. Zmianie ulegnie także rozliczanie procedury VAT marża przez biura podróży.

Uproszczenie w transakcjach wewnątrzunijnych będzie polegało na tym, że przedsiębiorca zarejestrowany do VAT UE nie będzie musiał dokonywać rejestracji w innym państwie członkowskim. Wymiana informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych pomiędzy urzędami skarbowymi będzie przebiegała w czasie rzeczywistym. Planowane jest również zwiększenie zakresu e-fakturowania, uproszczenie deklaracji VAT oraz innych obowiązków sprawozdawczych.

Zmiany w podatku PIT

mają głównie polegać na polepszeniu współpracy dotyczącej sporów w zakresie podwójnego opodatkowania. Zaostrzeniu ulegnie wspólna informacja dotycząca dochodów z kryptowalut. W planie stworzenie jest Karty Praw Podatnika, w której znajdą się prawa przysługujące podatnikom, głównie przy współpracy z organami podatkowymi.


Data publikacji: 2020-08-25, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU