Coraz więcej firm w celu przyciągnięcia najlepszych specjalistów oferuje zatrudnionym pracownikom dodatkowe benefity. Do jednych z bardziej popularnych należą pakiety medyczne oraz karta multisport. Najczęściej część kosztu zakupu finansuje pracodawca lub kontrahent. Czy pakiet medyczny oraz karta mogą stanowić koszt firmowy? karta multisport pakiet medyczny koszt firmy

Koszty uzyskania przychodów – pakiet medyczny i karta multisport

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów mogą obniżać zaliczkę tylko wtedy jeżeli mają związek z prowadzoną działalnością. Poza tym koszt musi być prawidłowo udokumentowany, bowiem celem poniesionych wydatków jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie zabezpieczenia ich źródła. 

Według interpretacji organów podatkowych, wydatek na ubezpieczenie zdrowotne jest wydatkiem prywatnym, ponieważ służy jedynie ochronie zdrowia i nie ma związku z prowadzoną działalnością. W przypadku karty multisport sytuacja jest trochę inna. Co prawda, jest ona również traktowana jako wydatek mający charakter prywatny, ale w niektórych przypadkach można wykazać, że ma on związek z prowadzoną działalnością i jest konieczny. Takie tłumaczenie ma uzasadnienie w przypadku osób wykonujących zawód np.: instruktora fitness, czy trenera personalnego, którzy cały czas muszą dbać o utrzymanie sprawności fizycznej. W ich przypadku zakwalifikowanie wydatku do kosztów uzyskania przychodów nie powinno być wątpliwe.

Pakiet medyczny i karta multisport finansowana przez kontrahenta

Pakiet medyczny otrzymany od kontrahenta oraz częściowe dofinansowanie do karty multisport stanowi przychód dla firmy, który należy zaksięgować. W ustawie o PIT jest napisane, że przychodem z działalności gospodarczej jest także wartość otrzymanych świadczeń. Taki przychód przeważnie ewidencjonowany jest za pomocą dowodu wewnętrznego jako pozostały przychód.


Data publikacji: 2020-08-29, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU