Co jakiś czas kolejna grupa podatników zostaje objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online. Od 1 lipca do grupy osób stosujących kasy online mieli dołączyć doradcy podatkowi, którzy jednak nie zostali uwzględnieni do ich stosowania. kasy fiskalne dla doradcow podatkowych

Grupa przedsiębiorców, która ma obowiązek stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 roku

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10.06.2020 roku w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących posiadających elektroniczny lub papierowy zapis kopii zostały podane terminy wprowadzania kas fiskalnych online dla poszczególnych grup podatników.

Od 1 lipca 2021 roku obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęte zostały:
  • kosmetyczki
  • fryzjerzy
  • lekarze
  • stomatolodzy
  • prawnicy
  • budowlańcy
  • siłownie i kluby fitness.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) – zapytanie w sprawie obowiązku wprowadzenia kas rejestrujących dla doradców podatkowych

W maju 2021 roku KRDP wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie objaśnień podatkowych w sprawie wprowadzenia ewidencjonowania usług prawniczych za pomocą kas rejestrujących online. Czy usługi świadczone przez doradców podatkowych kwalifikują się do stosowania wymienionego obowiązku i czy grupa ta musi korzystać z kas fiskalnych online?  

Doradcy podatkowi nie muszą stosować kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo KRDP powołało się na rozporządzenie MF z dnia 10 czerwca 2020 roku w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, w którym została podana informacja o odroczeniu terminów na wprowadzenie kas online dla podatników, którzy mieli być objęci w/w obowiązkiem od dnia 1 stycznia 2021 roku na dzień 1 lipca 2021 roku. Zmiany dotyczą podatników świadczących między innymi: usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, z zakresu opieki medycznej, prawnicze. W podanej grupie podatników zabrakło doradców podatkowych.


Data publikacji: 2021-07-14, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU