Niektóre sklepy internetowe mają obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Zwolnienie z obowiązku odbywa się tylko w określonych przypadkach. Które podmioty muszą zakupić kasę, a które podlegają zwolnieniu? kasa fiskalna sklep internetowy

Obowiązujące przepisy dotyczące kasy fiskalnej

Przychód na urządzeniach fiskalnych mają obowiązek rejestrować podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obecnie mogą wybrać pomiędzy kasą offline z elektroniczną kopią paragonu, a kasą online na stałe podłączoną do Centralnego Repozytorium Kas.

Z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnione są osoby, których roczny limit obrotów w poprzednim roku podatkowym wyniósł 20 000 tys. zł. W 2020 roku nadal obowiązuje taki sam limit (20 000 tys. zł). W sytuacji kiedy działalność rozpoczęła się w trakcie roku wartość limitu ustala się proporcjonalnie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z zakupu kasy można zrezygnować po spełnieniu określonych warunków przedstawionych poniżej:
  • towary dostarczane są tylko w systemie wysyłkowym (firma kurierska lub poczta). Jeżeli oferowana jest opcja „odbiór osobisty” np.: w siedzibie firmy to koniecznie taka sprzedaż musi być zarejestrowana na kasie fiskalnej
  • klient płaci za towar za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, bez opcji osobistej zapłaty
  • dokument sprzedaży musi zawierać dokładne określenie sprzedanego towaru i informację kto dokonał zakupu
  • sklep nie może zajmować się np.: sprzedażą silników i części do silników, wód toaletowych i perfum, tytoniu i alkoholu, sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.
Pełną listę wyłączeń można znaleźć w par. 4 niniejszego Rozporządzenia. 

Wybieramy kasę fiskalną dla sklepu internetowego

Obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup kasy fiskalnej online, zwłaszcza dla osób, które myślą jeszcze przez długi okres czasu prowadzić działalność. Od stycznia 2020 roku do jej posiadania zobowiązane są już niektóre podmioty. Docelowo za kilka lat wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będą musieli obowiązkowo posiadać kasę fiskalną online.

Podatnik będący w posiadaniu kasy rejestrującej online nie musi zgłaszać nowego urządzenia do urzędu skarbowego i nie musi uzyskiwać numeru identyfikacyjnego. Dodatkowo może skorzystać z ulgi na jej zakup. Od maja 2019 roku można otrzymać maksymalnie do 700 zł dofinansowania (tylko na zakup kasy online).

Obecnie ceny kas zaczynają się od kwoty 1 249 zł.
Podatnik, którego nie stać na jej zakup może skorzystać z opcji dzierżawy. W kwocie miesięcznego abonamentu, podatnik otrzymuje urządzenie rejestrujące oraz cały pakiet przydatnych usług, jak: szkolenie, obowiązkowe przeglądy serwisowe, wsparcie techniczne itp.


Data publikacji: 2020-03-23, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU