Polskie lato daje się we znaki szczególnie osobom, które pracują w małych, zamkniętych pomieszczeniach biurowych. Jeszcze ciężej letnie miesiące znoszą osoby, które nie posiadają właściwie pracujących systemów wentylacyjnych, albo pracownicy magazynów czy pomieszczeń znajdujących się na górnych piętrach nieruchomości. Zapoznaj się z dzisiejszym artykułem i dowiedz się czy istnieje możliwość rozliczenia podatkowego systemów klimatyzacji, które są tak ważne w trakcie letnich miesięcy.

Nie istnieją większe trudności z udowodnieniem przez przedsiębiorców, że zainwestowanie pieniędzy firmy w klimatyzację ma bezpośredni związek z pozyskiwaniem, zachowaniem, a także zabezpieczeniem źródła przychodów.
Działalność przedsiębiorstwa zostaje znacznie utrudniona, a czasem nawet niemożliwa przez jakiś czas (w tym przypadku okres lata), przez wysoką temperaturę. W związku z tym instalacja klimatyzacji w firmie traktowana zostaje jako wydatek, który umożliwia normalne działanie przedsiębiorstwa bez konieczności zawieszenia działalności na okres upałów.

Jednakże, nie znajdziemy konkretnej granicy, odnoszącej się do tego, iż korzystanie z klimatyzatora jest konieczne. Aby firma wzbogaciła się o system klimatyzacji nie trzeba czekać aż do lata. Zakup ten może mieć miejsce zimą, co jest działaniem zabezpieczającym przed upalnymi dniami.

Istnieją dwie możliwości odnośnie rozliczenia klimatyzatora.

Jeśli wydatek ten jest klasyfikowany jako przenośne urządzenie mobilne może zostać zaliczony do środków trwałych, a w sytuacji, kiedy jego wartość jest mniejsza niż 10 000 złoty może zostać wliczony w sposób jednorazowy do kosztów. W wypadku drugiej opcji nie trzeba używać amortyzacji. W tej sytuacji, wydatki są kosztami uzyskania przychodów w tym samym miesiącu, kiedy rozpocznie się użytkowanie zakupionej klimatyzacji.

Czytaj też: Zakup mieszkania na firmę

Jeśli koszt zakupu klimatyzatora jest równy, albo też większy niż 10 000 złoty to istnieje możliwość amortyzowania go. Jeśli korzysta się z metody liniowej w trakcie amortyzacji to koszty zostają powiększone o 10% wartości początkowej w stosunku rocznym. Można również skorzystać z amortyzacji składnika majątku okresowo, a dokładniej mówiąc chodzi o amortyzowanie jej w momencie korzystania z niej – w sytuacji klimatyzacji – latem. W tym wypadku koszty zostają rozliczone przez roczną stawkę amortyzacji, która zostaje podzielona przez te miesiące, kiedy klimatyzacja faktyczne jest użytkowana.
Wszystkie metody amortyzacji mają swoje wady i zalety, dlatego warto rozważyć każdą z opcji.

Klimatyzacja częścią nieruchomości

Kolejną z dostępnych możliwości jest potraktowanie klimatyzacji jako czynnika składowego nieruchomości. Istnieją przesłanki odnośnie tej zasady, a mianowicie - w sytuacji, kiedy urządzenie zostaje zamontowane na stałe w profil budynku bądź do jego ściany. A w drugim wypadku, kiedy montaż poszczególnych urządzeń prowadzi do dostarczenia zimnego powietrza do konkretnych pomieszczeń. W przedstawionych sytuacjach zarówno koszt klimatyzatora, jak i czynności instalacyjne wejdą w skład wydatków stanowiących inwestycję w środek trwały. Amortyzacja ma miejsce w oparciu o stawkę odpowiednią dla nieruchomości, jeśli koszt tego wydatku jest większy niż 10 000 zł oraz wpływa na powiększenie jej wartości odnośnie okresu wzięcia jej do użytkowania.

Warto wiedzieć: Dwa telefony w jednoosobowej działalności

W sytuacji, kiedy wydatek ma miejsce w nieruchomości, która nie jest własnością właściciela, a została jedynie użyczona bądź jest wynajmowana – można potraktować ją jako inwestycję w obcym środku trwałym. W przedstawionym przypadku stawka amortyzacji dla pełnej inwestycji nie wynosi tyle ile stawka dla nieruchomości, ale równa się 10% w stosunku rocznym.

Rozliczanie klimatyzatora przenośnego

Z kolei klimatyzatory przenośne, które mogą zostać przenoszone z miejsca na miejsca podłączane do instalacji nieruchomości rozliczane zostają przy użyciu jeszcze innych metod. W tej sytuacji, instancja może powiększać wartość nieruchomości. Z kolei klimatyzator traktowany jest jako samodzielny koszt, gdyż jest użytkowane bez konieczności montażu, jak również razem z nią. Dokładniej mówiąc klimatyzator może być środkiem trwałym, albo w sytuacji, jeśli wartość urządzenia przekracza 10 000 złoty może zostać jednorazowo zamortyzowany.

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-21
Data publikacji: 2019-06-09, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU