Wielu osobom założenie własnej działalności gospodarczej kojarzy się ze sporymi kosztami. Przyszli przedsiębiorcy obawiają się głównie składek na ZUS. Z tego powodu rząd w 2019 roku wprowadził nowe rozwiązanie skierowane w stronę przedsiębiorców osiągających niewielkie przychody. ZUS od przychodu

ZUS od przychodu – korzyść dla przedsiębiorcy

W założeniu nowe rozwiązanie miało ułatwić przedsiębiorcy prowadzenie działalności. Składki na ZUS płacone są od wysokości uzyskanych przychodów. ZUS płacony w wariancie procentowym jest dużym wsparciem dla wielu małych firm z niskimi dochodami. Dla wielu jest zachętą do rozpoczęcia działalności.

ZUS od przychodu

Z nowej możliwości jaką jest zapłata składek na ZUS od przychodu mogą skorzystać właściciele firm po spełnieniu określonych warunków. Przedsiębiorca musi między innymi prowadzić działalność na niewielką skalę (powinien zmieścić się w ustalonym odgórnie limicie zarobków).

ZUS od przychodu – główne założenia

Z przywileju skorzysta:
  • przedsiębiorca, który wykonuje jednoosobową działalność gospodarczą i w poprzednim roku prowadził firmę przez okres przynajmniej 60 dni, opłacał duży ZUS oraz nie przekroczył limitu przychodów i składał deklaracje VAT lub PIT do urzędu
  • przedsiębiorca może korzystać z ulgi przez okres 36 miesięcy w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia firmy. Do limitu pełnych miesięcy zalicza się każdy miesiąc kalendarzowy, w którym działalność prowadzona była przez przynajmniej 1 dzień.

ZUS od przychodu – kto nie skorzysta?

  • przedsiębiorca, który osiągnął w 2018 roku przychód wyższy niż 63 000 zł
  • przedsiębiorca, który rozlicza się na karcie podatkowej bez VAT-u
  • twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód
  • wspólnik spółki z o.o. jawnej, komandytowej, partnerskiej
  • przedsiębiorca, który prowadzi firmę mniej niż 60 dni
  • przedsiębiorca, który wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy
  • przedsiębiorca, który korzysta z małego ZUS-u.

Zmiany od 2020 roku

Od 1 lutego 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ZUS-u od przychodu. W życie weszła tzw. ulga ZUS+. Limit przychodu został zwiększony do kwoty 120 000 zł. Wysokość składek na ZUS wyliczana jest od dochodu.


Data publikacji: 2021-01-03, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU