Przedsiębiorcy dokumentują sprzedaż za pomocą faktur VAT. Poprawnie wystawiony dokument jest podstawą ujęcia wydatków w kosztach firmowych oraz do odliczenia podatku VAT. W niektórych sytuacjach na dokumencie w miejscu umieszczania stawki VAT widnieje adnotacja „ZW” oznaczająca zwolnienie z VAT.
W zasadzie wszystkie transakcje dokonywane przez polskich przedsiębiorców powinny być udokumentowane fakturą VAT i powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Wykaz czynności jakie należy opodatkować podatkiem od towarów i usług zawiera art. 5 ustawy o VAT. Natomiast wyłączenia z opodatkowania określa art. 6 ustawy o VAT.
Opodatkowaniu podlega:
zakup usług od podatników, których siedziba działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia mieści się poza granicami kraju (import usług zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), gdzie wykonawcą usług jest polski podatnik VAT
transakcja krajowa obejmująca nabycie towarów wymienionych w załączniku 11 do ustawy oraz nabycie usług z załącznika nr 14 (art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy) przez nabywcę (mechanizm odwrotnego obciążenia).
Adnotację „ZW” umieszczają przedsiębiorcy, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT. Zwolnienie z VAT możliwe jest ze względu na:
rodzaj prowadzonej działalności – zwolnienie przedmiotowe odnosi się do określonego rodzaju czynności i wymaga umieszczenia na fakturze podstawy prawnej zwolnienia
obrót – zwolnienie podmiotowe obejmuje przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej nie przekraczającej łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty o wartości 200 000 zł (wartość dotyczy sprzedaży bez podatku VAT). W tym wypadku podatnik nie musi umieszczać na fakturze podstawy prawnej zwolnienia.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT nie mają możliwości odliczenia podatku VAT z faktur kosztowych.
Adnotacja „ZW”
umieszczona na fakturze oznacza, że dana transakcja jest zwolniona z podatku VAT. Wykaz czynności podlegających zwolnieniu zawiera art. 43 ust. 1 pkt 2 – 41 ustawy o VAT. Są to między innymi takie czynności, jak:
dostawa towarów używanych
dostawa własnych produktów rolnych
dostawa ludzkich organów i mleka kobiecego
dostawa organów ludzkich, krwi i osocza
dostawa złota dla NBP
usługi transportu sanitarnego
usługi pomocy społecznej
usługi świadczone przez techników dentystycznych w ramach wykonywania zawodu
usługi opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia
usługi edukacyjne.
Świadczenie wyłącznie usług zwolnionych z VAT nie podlega obowiązkowi rejestracji do VAT. Przedsiębiorcy dokumentują taką sprzedaż za pomocą faktur bez VAT. Adnotacja „ZW” może zostać umieszczona na fakturze dobrowolnie.