Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż w sklepie internetowym lub na Allegro powinien także prowadzić dokumentację księgową i rozliczać się z urzędami. Na czym polega księgowość w e-sklepie? ksiegowosc sklep internetowy

Księgowość w sklepie internetowym – obowiązki przedsiębiorcy 

Obowiązkiem sprzedawcy w sklepie internetowym jest konieczność wystawiania faktur i rachunków oraz prowadzenie ewidencji poprzez księgowanie dokumentów. Na ich podstawie przedsiębiorca musi sporządzić deklaracje podatkowe oraz deklaracje do ZUS.

Usługa księgowa dla e-sklepu

W przypadku sklepu internetowego, zakres usługi księgowej może być różny w zależności od wybranej formy prawnej firmy.

Najczęściej sklepy działające w sieci prowadzą działalność jako:
 • jednoosobowa działalność gospodarcza
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Księgowość dla sklepu internetowego prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza sprawdza się zwłaszcza w przypadku niedużego sklepu z małym obrotem. Przy tej formie prawnej, przedsiębiorca odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem w razie jakiegoś niepowodzenia. W związku z tym działalność gospodarcza, to dobre rozwiązanie dla sklepów, które nie ponoszą dużego ryzyka związanego z prowadzeniem firmy. Przy tej formie, prowadzenie księgowości nie jest zbyt skomplikowanym i trudnym zadaniem. Prowadzi się ją w formie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR)
Przedsiębiorca może rozliczać się na zasadach ogólnych (podatek 17% i 32%). Jest to najprostsza forma prowadzenia ewidencji na zasadzie księgowania przychodów i kosztów. Korzystne rozwiązanie w przypadku niskich dochodów kiedy nie doszło do przekroczenia progu podatkowego w wysokości 85 528 zł dochodu. Pozwala skorzystać z ulg i odliczeń wszystkich kosztów. 
Podatnik może też rozliczać się stosując podatek liniowy (19%). Korzystne rozwiązanie w przypadku uzyskiwania wysokich dochodów. W tym przypadku nie ma możliwości do odliczenia ulg przy zeznaniu rocznym. 

Ryczałt ewidencjonowany 
jest uproszczoną formą opodatkowania. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności stosuje się odpowiednią stawkę podatku. Działalność usługowa handlowa objęta jest stawką ryczałtu w wysokości 3%. W ryczałcie nie stosuje się odliczeń. Podatek trzeba zapłacić również wtedy kiedy działalność przynosi straty. Z formy opodatkowania ryczałtem nie skorzysta każdy przedsiębiorca. Niektóre czynności wyłączone są z możliwości jego opłacania Podobnie jeżeli zostanie przekroczony dopuszczalny limit przychodów. W takim przypadku przedsiębiorca musi przejść na rozliczenie za pomocą KPiR. 
Z ryczałtu zostały wyłączone sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą akcesoriów samochodowych.

Księgowość dla sklepu internetowego prowadzonego w formie spółki z o. o. 

Przedsiębiorca, który wybierze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Forma bardziej skomplikowana, wymaga większej ilości obowiązków, co wiąże się z wyższymi kosztami prowadzenia księgowości. Spółkę z o. o. raczej powinni wybierać właściciele sklepów internetowych z dużymi obrotami i z dużo większym ryzykiem związanym między innymi z kredytami, leasingami, z bardziej skomplikowanymi umowami z dostawcami itp.

Zobacz również: Kiedy opłaca się założyć działalność w formie spółki z .o.o.?

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

Niektórzy sprzedawcy, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności w Internecie celem ograniczenia kosztów próbują samodzielnie prowadzić księgowość. Jednak w późniejszym okresie kiedy działalność handlowa jest bardziej rozwinięta przybywa dokumentów i obowiązków księgowych, dlatego warto rozważyć opcję współpracy z biurem rachunkowym.

Komplet usług księgowych dla sprzedawców internetowych 

Większość biur rachunkowych posiada w ofercie kompleksową obsługę księgową przeznaczoną dla właścicieli sklepów internetowych.

Usługa obejmuje między innymi takie czynności, jak: 
 • prowadzenie ewidencji faktur i rachunków
 • sporządzanie deklaracji do ZUS
 • sporządzanie i wysyłanie plików JPK_V7 do US
 • prowadzenie KPiR
 • prowadzenie rejestru VAT (czynny podatnik VAT)
 • sporządzanie zeznań rocznych
 • doradztwo podatkowe
 • obsługa kadrowo-płacowa
 • doradztwo dotyczące formy prowadzenia działalności i sposobie jej opodatkowania
 • reprezentacja przed urzędami.


Data publikacji: 2020-11-06, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU