Lekarze są grupą podmiotów, która jest zwolniona z obowiązku rozliczania się z podatku VAT. Jednak nie wszystkie usługi medyczne objęte są zwolnieniem. W niektórych sytuacjach wymagane jest wystawienie faktury VAT. Kiedy będzie taki obowiązek?

Usługi medyczne – zwolnienie z VAT

Od 1 stycznia 2014 roku wszyscy podatnicy zobowiązani są do wystawiania faktur niezależnie od tego czy są zwolnieni z płacenia podatku VAT czy też nie. 

Z obowiązku płacenia VAT zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej oraz służące:
  • profilaktyce
  • zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia
  • dostawy towarów
  • świadczenia usług, które są z tymi usługami związane i są wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Mówi o tym art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.). 

W art. 43 ust. 1 pkt 19
została zawarta informacja o zawodach, które obowiązuje powyższa zasada. Są to: 
  • lekarze
  • lekarze stomatolodzy
  • pielęgniarki
  • położne
  • psychologowie
  • inne zawody medyczne zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietna 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039).
 
Do grupy osób wykonujących zawód medyczny zaliczamy:
felczerów, techników stomatologicznych, techników radioterapii i medycznych, dietetyków, higienistów, instruktorów terapii uzależnień, ratowników medycznych, asystentki stomatologiczne, laborantów. 

Osoby wykonujące powyższe zawody nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT wystawiają oni najczęściej faktury bez VAT (byłe rachunki).

Podobnie fizjoterapeuci, którym także przysługuje prawo do zwolnienia z VAT, ponieważ świadczą usługi mające na celu poprawę i przywrócenie zdrowia. 

Zwolnienie z VAT nie dotyczy usług medycznych, których celem nie jest ochrona zdrowia.

Na czym polega obowiązek wystawienia faktury przez lekarza?

Lekarze i osoby świadczące usługi medyczne są zwolnieni z VAT, ale zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2014r. mają obowiązek wystawić fakturę sprzedaży w przypadku kiedy klient o nią poprosi. Musi ona oprócz podstawowych danych zawierać informację będącą podstawą zwolnienia z VAT. Lekarze na wystawianym dokumencie powinni umieścić wpis, że dana usługa medyczna jest zwolniona z VAT – art. 43 ust.1 pkt 18-20 ustawy o podatku od towarów i usług. Taki sam wpis powinien być umieszczony na fakturze wystawionej w związku z innymi usługami medycznymi też zwolnionymi z podatku od towarów i usług. Adnotacja najczęściej umieszczana jest w kolumnie „UWAGI”.

Faktura dla lekarzy

Może być wystawiona w wersji papierowej i elektronicznej. Obecnie ta druga forma stosowana jest coraz częściej, ponieważ jest bardziej wygodna i wymaga krótszego czasu na uzupełnienie.

Na fakturach wystawianych przez lekarzy powinny znaleźć się takie same elementy jak w przypadku innych faktur, a mianowicie: 
  • kolejny numer
  • data wystawienia
  • imiona i nazwiska bądź nazwa podatnika oraz nabywcy i ich adresy
  • numer identyfikacyjny na potrzeby podatku (NIP lub PESEL) podatnika i nabywcy
  • data dokonania lub zakończenia wykonania usługi medycznej
  • nazwa usługi, miara i ilość
  • cena jednostkowa netto
  • kwoty obniżek cen i rabaty
  • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług
  • stawka podatku
  • suma wartości sprzedaży netto
  • kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto
  • kwota należności ogółem
  • przy zwolnieniu, informacja, że: usługa medyczna zwolniona z VAT- art. 43 ust. 1, pkt 18-20 ustawy o podatku od towarów i usług

Data publikacji: 2020-02-09, autor: FakturaXL