Rozszerzenie działalności gospodarczej to jedna z czynności, którą może wykonać każdy przedsiębiorca. Niezbędny jest dostęp do Internetu, gdyż wszystkie formalności są załatwiane online. Przed podjęciem działań, trzeba mieć świadomość, że rozszerzenie zakresu działalności może mieć konsekwencje podatkowe. Jakie kwestie należy zweryfikować w pierwszej kolejności? jak rozszerzyc dzialalnosc gospodarcza

W jaki sposób rozszerza się działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca, który zarejestrował jednoosobową działalność gospodarczą, zgodnie z obowiązującymi przepisami ma prawo rozszerzyć jej zakres. Jedyne co musi zrobić to zaktualizować wpis w CEiDG. Precyzując, aby rozszerzyć działalność gospodarczą, wystarczy wprowadzić nowe kody do PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Wprowadzać można też inne zmiany, które są ściśle związane z rozszerzeniem zakresu.

Dane firmy zostają zaktualizowane w ciągu 7 dni. Czas liczy się od chwili zaktualizowania statusu działalności gospodarczej.

Wprowadzenie potrzebnych zmian i rozszerzenie działalności nie wiąże się z obowiązkiem uregulowania opłaty. Dodanie nowych kodów PKD również jest darmowe.

Jakie konsekwencje podatkowe może mieć rozszerzenie działalności gospodarczej?

Po rozszerzeniu działalności nie trzeba uzupełniać dodatkowej ewidencji księgowej. Generowane koszty i osiągane przychody są bezustannie wpisywane do Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów – taka zasada dotyczy przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli 12% bądź 32% albo 19% podatkiem liniowym.

W przypadku ryczałtowców przychody uzyskiwane z prowadzonej firmy należy uwzględniać w uzupełnianej wcześniej ewidencji przychodów. Po zmianie zakresu usług stawka ryczałtu również może ulec zmianie.

Dla czynnych podatników VAT wartość podatku należnego, który jest konsekwencją zmiany zakresu działalności gospodarczych, ujmuje się w jednej deklaracji VAT. W wybranych sytuacjach po wprowadzeniu zmian dochodzi do odebrania prawa do opodatkowania na zasadach ryczałtu. Mowa, chociażby o zwiększeniu asortymentu firmy o sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych. W takim przypadku podatnik musi przejść na rozliczanie na zasadach ogólnych.

Dla wybranych podmiotów rozszerzenie działalności będzie wiązać się z koniecznością zainstalowania kasy fiskalnej. Takie rozwiązanie jest obowiązkowe dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz naprawy samochodów. Kasy fiskalnej trzeba używać od momentu rozpoczęcia sprzedaży.

Rozwój działalności a rejestracja do VAT

Zmiana zakresu działalności może przyczynić się także do wprowadzenia obowiązkowej rejestracji do VAT. Dotyczy to podmiotów, które wcześniej korzystały ze zwolnienia. Podatnik planujący prowadzenie sprzedaży przez Internet czy otwarcie sklepu online, w którym dostępne są komputery czy inny sprzęt elektroniczny albo produkty kosmetyczne przed pierwszą sprzedażą musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Rejestracja do VAT jest obowiązkowa także w wybranych branżach usługowych, a wśród nich doradztwie czy usługach jubilerskich.


Data publikacji: 2022-11-25, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU