W chwili obecnej przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego pliku JPK_VAT i dodatkowo deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Niebawem się to zmieni, ponieważ zaczną obowiązywać nowe przepisy, które początkowo miały wejść w życie od 1 lipca 2020 r. Jednak w związku ze stanem epidemii, termin ten został przesunięty na dzień 1 października 2020 r. JPK deklaracje VAT pazdziernik
Celem wprowadzenia obowiązku raportowania w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego z deklaracją było nie tylko uproszczenie procesu przekazywania danych do urzędu, ale przede wszystkim chodziło o uszczelnienie systemu podatkowego, zapobieganie wyłudzeniom VAT oraz ułatwienie pracy urzędnikom.

Obowiązek wysyłania raportów VAT

Obecnie przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania raportów w formie elektronicznej plików JPK_VAT. Znajdują się w nim informacje o zakupach i sprzedaży zawarte w ewidencji VAT za dany okres. Dodatkowo podatnicy muszą wysyłać deklaracje podatkowe VAT-7 i VAT-7K. Większość informacji zawartych w deklaracji VAT-7 i VAT-7K pokrywa się z danymi wykazywanymi w pliku JPK, stąd decyzja o uproszczeniu systemu raportowania i wyeliminowania podwójnego wysyłania takich samych danych. W związku z tym do Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zostały wprowadzone zmiany.

Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Termin wejścia zmian w życie został przesunięty z 1 lipca na 1 października 2020 r. Od tego dnia przedsiębiorcy zaczną wysyłać raporty w formie pliku JPK_VAT z deklaracją. Obecnie obowiązujący plik JPK_VAT zostanie połączony z deklaracją VAT-7 lub VAT-7K. Nowy dokument JPK_VAT z deklaracją został podzielony na dwie części: deklaracyjną i ewidencyjną. Znajdą się w nim:
  • informacje o zakupach i sprzedaży wynikające z ewidencji VAT za dany okres
  • pozycje z obecnie obowiązującej deklaracji VAT-7 i VAT-7K
  • dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Dokument będzie mógł być podpisany:
  • podpisem kwalifikowanym (polski lub innego kraju UE)
  • profilem zaufanym
  • danymi autoryzującymi.
Wersja JPK_V7M – dla rozliczających się miesięcznie
Wersja JPK_V7K – dla rozliczających się kwartalnie.

Kto będzie miał obowiązek złożenia pliku JPK_VAT z deklaracją?

Obowiązek składania plików JPK_VAT z deklaracją będą mieć wszyscy czynni podatnicy VAT (mikroprzedsiębiorcy, małe, średnie i duże firmy). 
Do stosowania nowej formuły pliku JPK będą zobowiązani jedynie podatnicy, którzy wykonują rozliczenia podatku VAT w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. W przypadku skróconych deklaracji VAT-12 oraz deklaracji podatkowych VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-14 będą obowiązywały dotychczasowe przepisy.

Plik JPK_VAT z deklaracją, a uproszczenie raportowania danych

Głównym celem wprowadzenia zmian w przesyłanych plikach JPK było uproszczenie raportowania danych i poprawienie kontroli podatkowej. Jednak, aby cel ten został osiągnięty potrzebne są między innymi zmiany w oprogramowaniu, czy przeszkolenie księgowych i przedsiębiorców.


Data publikacji: 2020-06-07, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU