Od października 2020 roku zaczyna obowiązywać nowa struktura JPK. Od tego dnia przedsiębiorca nie będzie musiał składać już oddzielnie deklaracji VAT i wysyłać pliku JPK. Dwa formularze zostaną zastąpione jednym nowym plikiem JPK_VAT: JPK_V7 dla deklaracji miesięcznych i JPK_V7K dla deklaracji kwartalnych. JPK_V7 programy

Nowy JPK_VAT – najważniejsze zmiany

Od 1 października 2020 roku deklaracja VAT i JPK zostaną zastąpione nowym dokumentem elektronicznym JPK_VAT z deklaracją, który będzie składał się z dwóch części:

  • ewidencyjnej, w której znajdzie się ewidencja VAT zakupów i sprzedaży (do tej pory ujmowana w pliku JPK), która została rozszerzona o dodatkowe oznaczenia
  • deklaracyjnej, w której znajdą się dane z deklaracji VAT-7 i VAT-7K (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym: miesiąc lub kwartał). 

Nowy plik JPK_V7 będą musieli składać wszyscy czynni podatnicy VAT (duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy i formy organizacyjne). Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie narzędzia informatyczne do przesyłania nowego JPK_VAT, programy te przeznaczone są głównie dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy nie korzystają z usług biura rachunkowego.

Programy do przesyłania nowego JPK_VAT

udostępnione przez Ministerstwo Finansów są bezpłatnymi narzędziami, które mają pomóc najmniejszym firmom prawidłowo przesyłać wymagane informacje do organu podatkowego. Ministerstwo Finansów udostępnia następujące narzędzia informatyczne:

  • aplikacja e-mikrofirma
  • aplikacja Klient JPK
  • formularz interaktywny.

Wszystkie aplikacje dostępne są i można je pobrać ze strony MF z zakładki „Aplikacje do pobrania”.

Wymagania sprzętowe i sieciowe

Z darmowych aplikacji Ministerstwa Finansów mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają podstawowe wymagania, takie jak:

  • dostęp do osobistego komputera z systemem operacyjnym Windows z wersją przynajmniej Windows 7 lub Linux
  • dostęp do Internetu
  • zainstalowana przeglądarka plików w formacie PDF
  • możliwość pobrania i zainstalowania oprogramowania na osobistym komputerze.

Podatnicy, którzy już teraz używają narzędzia jakim jest e-mikrofirma nadal będą mogli korzystać z nowej wersji programu i mieć wgląd do zachowanej historii rozliczeń. Aplikacja pozwala wygenerować i wysłać plik JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (JPK-V7M i JPK-V7K) do organu podatkowego. Dodatkowo podatnik na żądanie skarbówki będzie mógł wygenerować plik JPK_FA. 

Nowym narzędziem będzie tzw. formularz interaktywny, który zastąpi używany obecnie plik w formacie CSV. Formularz jest bardzo prosty w obsłudze, daje możliwość wypełnienia wszystkich elementów nowego JPK_VAT w obu częściach i wysłanie go do urzędu skarbowego. 

Aplikacja Klient JPK zostanie zaktualizowana. Za jej pośrednictwem będzie można wysłać plik JPK_VAT w formacie XML. 
Korekty deklaracji VAT i plików JPK_VAT składanych w terminie do 30 września 2020 roku będzie można dokonać na starych zasadach.


Data publikacji: 2020-09-22, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU