Czynny podatnik podatku VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupowej. Jeżeli z jakiś powodów faktura zostanie wystawiona z błędami, to sprzedawca ma obowiązek sporządzić fakturę korygującą. Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, jeżeli dokument został wystawiony nieprawidłowo i wymaga sporządzenia korekty? zle wystawiona faktura korygujaca odliczenie vat

Faktura korygująca VAT

Zgodnie z art. 106j ustawy o VAT, jeżeli po wystawieniu faktury VAT:
  • zmieni się podstawa opodatkowania lub kwota podatku wykazana na fakturze
  • podatnikowi zostały zwrócone towary oraz opakowania
  • nabywca otrzymał zwrot części lub całości zapłaty zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT
  • została stwierdzona pomyłka w jakiejkolwiek pozycji faktury,
to podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. 

Fakturę korygującą wystawia się po to, aby za jej pomocą przedstawić właściwe, prawidłowe dane zgodne z rzeczywistością, na której będą widniały faktyczne kwoty oraz inne dane, które sprawiają, że dokument jest rzetelny. 

Jak wskazuje art. 106j ust. 2 ustawy o VAT na dokumencie korygującym powinny znaleźć się następujące dane: 
  • kolejny numer
  • data wystawienia korekty
  • numer identyfikujący w KSeF fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyłączeniem faktur korygujących, które wystawiane są do faktur nieposiadających numeru identyfikującego w KSeF
  • dane zawarte na fakturze, której dotyczy faktura korygująca określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–5 ustawy
  • nazwa inaczej rodzaj towaru lub usługi objętych korektą
  • kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej, jeżeli korekta ma wpływ na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego
  • prawidłowa treść korygowanych pozycji. 
Dodatkowo na fakturze korygującej należy umieścić tytuł „Faktura korygująca” lub „Korekta” oraz podać przyczynę korekty. 

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej wyrażonym w interpretacji z dnia 24 czerwca 2024 roku, nr 0114-KDIP1-1.4012.245.2024.2.MŻ błąd na fakturze powinien zostać naprawiony poprzez wystawienie faktury korygującej „do zera”, co należy traktować wyjątkowo i wykorzystywać tę możliwość tylko wtedy, kiedy zaistnieje taka konieczność. Fakturę korygującą wystawia się wyłącznie do faktury pierwotnej, co oznacza, że nie można sporządzić korekty do już wystawionej faktury korygującej. W sytuacji, kiedy trzeba jeszcze raz poprawić fakturę, do której już wcześniej została wystawiona faktura korygująca, to należy sporządzić korektę do danych z faktury pierwotnej uwzględniającą zmiany wprowadzone we wcześniej wystawionych korektach

Błędnie wystawiona faktura korygująca – czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT?

Zgodnie z przepisami prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w takim zakresie, w jakim towary lub usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych pod warunkiem, że nie występują negatywne przesłanki wymienione w art. 88 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem nie można obniżyć podatku należnego ani zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego z faktury oraz dokumentów celnych, jeżeli wystawione faktury, faktury korygujące oraz dokumenty celne:
  • stwierdzają niedokonane czynności w części dotyczącej tych czynności
  • podają kwoty niezgodne z rzeczywistością w części dotyczącej danych pozycji, dla których podane kwoty są niezgodne z rzeczywistością.
W art. 88 ustawy o VAT nie został wskazany przypadek, kiedy podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług podlegających opodatkowaniu w innej stawce podatku VAT niż ta, którą przyjął sprzedawca może być warunkiem wyłączającym prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego. 

W wydanej interpretacji z dnia 15 grudnia 2020 roku, nr 0112-KDIL1-2.4012.493.2020.1.AG Dyrektor KIS stwierdził, że aby wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury, to obok takich przesłanek, jak: 
  • status podatnika, jako zarejestrowanego czynnego podatnika VAT
  • związek zakupionych towarów lub usług z czynnościami opodatkowanymi u podatnika odliczającego
  • wystąpienie transakcji, która rzeczywiście miała miejsce
powinny wystąpić jeszcze czynniki wskazujące na to, że nabyta usługa lub towar podlegały pod opodatkowanie podatkiem od towarów i usług i jednocześnie nie korzystano ze zwolnienia od podatku VAT. W związku z powyższym, podsumowując podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od nabycia towarów lub usług wykazanego na fakturze wystawionej przez kontrahenta w stawce podatku zawyżonej lub zaniżonej zakładając, że dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegają pod opodatkowanie podatkiem VAT w Polsce i nie są zwolnione z zapłaty tego podatku. 

Powyższa zasada dotyczy również faktur, które zostały wystawione nieprawidłowo z błędem, w tym również błędnie sporządzonych faktur korygujących. Jeżeli faktura pierwotna zawiera błędy, to należy je poprawić poprzez wystawienie faktury korygującej. Jeżeli korekta została także sporządzona wadliwie, to nabywca pomimo tego nie zostaje pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jednak taka sytuacja wymaga sporządzenia kolejnej faktury korygującej. 

W przypadku, kiedy faktura będzie dokumentowała zdarzenie, które w rzeczywistości nie miało miejsca, to podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z takiej faktury. Potwierdzeniem takiego stanu jest wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny z dnia 4 sierpnia 2020 roku, nr I FSK 1794/17

Podsumowanie 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno z błędnie wystawionej faktury VAT jak i błędnie wystawionej korekty faktury pod warunkiem, że transakcja, której dotyczą wymienione dokumenty faktycznie zaistniała i nie była zwolniona z podatku VAT. Oznacza to, że nawet w sytuacji, w której nabywca otrzyma fakturę korygującą z błędem, to nie zostaje pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego za dokonany zakup zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.


Data publikacji: 2025-05-21, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU