Od 2014 roku, po zmianie przepisów, założenie biura nieruchomości nie jest zbyt skomplikowane. Jak zarejestrować działalność i otworzyć własne biuro zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami? Jak założyć biuro nieruchomości?

Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Agencja nieruchomości jest pośrednikiem w zakresie kupna, sprzedaży, najmu, wynajmu nieruchomości (domy, mieszkania), działek. Do obowiązków agenta należy też weryfikacja stanu prawnego i faktycznego nieruchomości, wycena jego wartości, wyszukiwanie i prezentowanie nieruchomości klientom, prowadzenie negocjacji, doradztwo, sprawdzanie dokumentów.

Biuro nieruchomości to dobry pomysł na biznes. Popyt na mieszkania cały czas jest duży. Na rynku działa już sporo biur nieruchomości, dlatego też należy zastanowić się nad własną strategią na tym polu. Chodzi o to, aby wyjść do klientów z ofertą, która będzie wyróżniała biuro na tle konkurencji. Warto zastanowić się nad byciem specjalistą w określonym obszarze, np.: zajmować się tylko pośrednictwem lub handlem zabytkowymi nieruchomościami, czy też nowoczesnymi apartamentami. Możliwości jest sporo.

Kto może zostać agentem nieruchomości?

Obecnie do otworzenia agencji nieruchomości nie jest potrzebna żadna specjalna licencja, wykształcenie, ani kurs na pośrednika nieruchomości. Wystarczy posiadać ubezpieczenie OC. Dodatkowo przyda się też znajomość technik sprzedaży (agent nieruchomości to przede wszystkim sprzedawca), marketingu, a nawet fotografii. Jednak najważniejsze, to posiadanie wiedzy na temat obrotu nieruchomościami, prawa oraz ekonomii. Wiedza powinna dotyczyć prawnych możliwości zabezpieczenia całego procesu związanego z kupnem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Dobry pośrednik powinien posiadać też zdolność do nawiązywania nowych kontaktów, potrafić zjednywać sobie osoby oraz posiadać umiejętność negocjacji, argumentowania.

Zakładanie biura nieruchomości – krok po kroku

Samo założenie biura nie jest skomplikowane i czasochłonne. Można je prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej
  • rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga wypełnienia i złożenia w dowolnym urzędzie miasta/gminy wniosku CEIDG-1, osobiście, listem poleconym lub przez Internet (wymagane posiadanie PZ). Za pomocą jednego wniosku CEIDG-1 dokonujemy wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, składamy wniosek o nadanie numeru NIP i REGON oraz zgłaszamy firmę do US i ZUS-u. Na formularzu należy też uzupełnić pole dotyczące osoby lub firmy prowadzącej sprawy księgowe
  • rejestracja na potrzeby podatku VAT (nie jest wymagana do momentu przekroczenia limitu obrotów) wymaga złożenia we właściwym urzędzie skarbowym formularza VAT-R, najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem świadczenia usług objętych VAT
  • w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia w ZUS-ie. Składamy formularze: ZUS ZUA (zgłoszenie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUS ZZA (zgłoszenie do opłacania składki zdrowotnej jeżeli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem mniejszym od najniższego wynagrodzenia krajowego). Zatrudnienie pracowników wymaga zgłoszenia do ZUS-u w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy
  • należy wykupić ubezpieczenie OC przed dokonaniem pierwszej czynności związanej ze świadczeniem usług pośrednictwa. Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 500 zł.
Rejestracja działalności jest bezpłatna. W późniejszym okresie należy opłacać co miesiąc składki do ZUS-u. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi (ulga na start, a później przez kolejne 24 miesiące ZUS preferencyjny). 
Przedsiębiorca po przekroczeniu limitu obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych w wysokości 20 000 zł będzie musiał dokonać zakupu kasy fiskalnej. Można być zwolnionym z kasy fiskalnej jeżeli świadczone usługi związane z obsługą rynku nieruchomości w całości udokumentowane są fakturą.

Koszty założenia biura nieruchomości

Agencja nieruchomości na początku działalności nie wymaga wyłożenia zbyt wielu pieniędzy. Na podstawowy koszt składa się wynajęcie lokalu na biuro. W zależności od wielkości agencji może to być jeden bądź dwa pokoje. Dobrze jeżeli biuro usytuowane jest blisko centrum. Wtedy dojazd z każdego miejsca jest znacznie ułatwiony. Najgorszym pomysłem z możliwych jest otwarcie biura we własnym mieszkaniu. W oczach klientów nie będzie to profesjonalne. Biuro przydaje się przede wszystkim do podpisywania umów, rozmów z klientami, przechowywania dokumentów. 

Inne początkowe koszty biura nieruchomości to między innymi:
  • wyposażenie biura – ok. 4 000 zł
  • zakup laptopa – ok. 3 000 zł.
W liczeniu kosztów nie można pominąć wydatków na zamieszczanie ogłoszeń na portalach internetowych, takich jak np.: gratka, domiporta, otodom, nieruchomości online czy gumtree. Można w tym celu skorzystać z portalu bebroker. Potrzebnym narzędziem w pracy każdego pośrednika nieruchomości jest samochód. Trzeba więc doliczyć wydatki związane z jego eksploatacją.


Data publikacji: 2020-09-26, autor: FakturaXL

ZADAJ PYTANIE DO ARTYKUŁU